از خلال مستند "جویندگان کار در دو نما"، محسن عبدالوهاب، 34 دقیقه، تصویر برداری 1370، تدوین: 1379.

موضوع اصلی این مستند "بیکاری" است که ابتدا در مرکز کاریابی میدان حر تهران و سپس در ورزشگاه آزادی دنبال می شود. زنان و مردانی که از مشکلات در هم پیچیده ی اقتصادی خود شکایت دارند برای پیدا کردن شغل مناسبی که به واسطه ی درآمد آن بتوانند اجاره‌ی مسکن و دیگر مخارج خانواده‌ی خود را تأمین کنند به مرکز کاریابی مراجعه کرده‌اند. دیدن چهره‌ها، دست‌ها و پاهای منتظر توی صف کاریابی به خوبی در مقابل گزاره‌ی کلی و کم عمق "مشکلات ناشی از بیکاری" مخاطب را با موضوع پیوند می‌دهد.

ماجرا از دقیقه‌ی 17 ام فیلم اما در نماهایی پر سر و صداتر دنبال می‌شود. ساعت 4 صبح است. مردمی که جواب کارشان را در مراکز کاریابی نگرفته‌اند در اطراف محوطه‌ی ورزشگاه آزادی منتظر باز شدن درهای ورزشگاه‌اند تا شاید بلیط سفر به ژاپن و امکان کار در آن‌جا را برنده شوند. در این بازه از زمان ایرانی‌ها می‌توانند بدون ویزا به ژاپن بروند و مخارج چند سال زندگی خانواده‌شان در ایران را با چند ماه کار کردن در آن کشور تأمین کنند.

job seekers mohsen abdolvahab 1

"جویندگان کار در دو نما"، محسن عبدالوهاب، 34 دقیقه، تصویر برداری 1370، تدوین: 1379.

 

job seekers mohsen abdolvahab 2

مرکز کاریابی در میدان حر تهران

 

job seekers mohsen abdolvahab 3

بازنشسته ای که به علت سن زیاد، اغلب از کسب موقعیت‌های شغلی مناسب محروم است و از پس مخارج خانواده‌ی هشت نفره-اش برنمی‌آید.

 

job seekers mohsen abdolvahab 4

زنی که به علت نداشتن مدارک کافی از گرفتن معرفی نامه‌ی شغلی از مسئول دفتر کاریابی محروم است و به خاطر درآمد ناکافی همسرش دنبال کار آمده است.

 

job seekers mohsen abdolvahab 5

یک دیپلمه‌ی تجربی که بعد از متارکه از همسر معتادش با دو فرزند به دنبال کار مناسب با شرایطش آمده و از بازار کار ناامن برای زنان شکایت دارد.

 

job seekers mohsen abdolvahab 6

زنی مطلقه که برای تأمین مخارج زندگی خود و فرزندش به شغل نیاز دارد.

 

job seekers mohsen abdolvahab 7

جمعیتی که در اطراف ورزشگاه آزادی منتظر رسیدن صبح و باز شدن درهای ورزشگاه‌اند تا در مراسم قرعه کشی اعزام افراد به ژاپن برای کار شرکت کنند.

 

job seekers mohsen abdolvahab 8

از حاضران پشت میله‌های ورزشگاه آزادی (در انتظار اعزام احتمالی به ژاپن برای کار)

 

job seekers mohsen abdolvahab 9

سیل جمعیت منتظر پشت در که پس از باز شدن درهای ورزشگاه آزادی به داخل می‌ریزند. (جمعیت منتظر مراسم قرعه کشی اعزام ایرانیان برای کار به ژاپن)

 

job seekers mohsen abdolvahab 10

 

job seekers mohsen abdolvahab 11

مراسم قرعه کشی اعزام ایرانیان برای کار به ژاپن

 

job seekers mohsen abdolvahab 12

یکی از افراد آسیب دیده درجریان هجوم جمعیت نیازمند کار به داخل ورزشگاه آزادی (جمعیت شرکت کننده در مراسم قرعه کشی اعزام ایرانیان برای کار به ژاپن)

برچسب ها: دهه 1370

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی