عکس‌های مرتضی نیک نهاد

 

مدت کوتاهی است که در اینستاگرام هستم (البته در نقش سورچران و نه حاضر ِ فعال) و مشتری عکسها و عکاسهای ایرانی ِخوبِ زیادی شدهام. اما عکاسهایی که خیلی درگیرم میکنند، آن‌‌هایی‌‌اند که روایت احوال شخصی می‌‌کنند و جانانه هم‌چنین می‌‌کنند، مثلاً هُدی رستمی که شرح خرد نگار جذابی از سفرهایش می‌‌دهد (قبل‌تر همین‌‌جا معرفی‌‌اش کرده‌‌ایم) یا مرضیه رفیعی و نفیسه مرشدزاده که راوی رابطه‌‌ی خود و فرزندشان‌‌اند؛ که بعداً از ایشان خواهیم نوشت.

اینجا اما عکس‌‌های مرتضی نیک نهاد را می‌‌بینید، عکاسی از بندرعباس که موقعیت عکس‌هایش را طراحی می‌‌کند و می‌‌چیند، اما در ترکیب غریبی از بازخوانی و بازسازیِ وضعیت‌های واقعی با آدم‌‌های واقعی دوروبر خود با نشانه‌‌هایی بصری از موقعیت آفرینی‌‌ها و پردازش بصری خلاق، سورئال و درگیر کننده. این چند عکس همگی برساختۀ طراحی و چینش اویند از وضعیت‌‌ها و نوع پردازشی که بسیار واقعی به نظر می‌‌رسند، اما در توجه خاص‌‌تر در اجزای موقعیت و پردازش عکاس - و نیز در گردش در این مجموعه عکس متناظر - به حس درون این بازپروزیِ امر واقع در کار او نزدیک می‌‌شویم و به دیدن‌‌های مکرر و کنکاش بیشتر دعوت می‌‌شویم.
اصل این حضورها و لحظات از احوال روزمره‌‌ی این وضعیت‌‌های انسانی، شاید چالشی آن‌‌چنان در ما برنینگیزد، اما روایت مکث آفرین و دعوتگر مرتضی نیک نهاد به دیدن متفاوت و چندباره دیدن امر عادی، امر واقع و عادت یافته‌‌ی همین لحظات را به فضای مراوده و مکالمۀ ما با این آدم‌‌ها و این عکاس شورآفرین گذر می‌‌دهد.

 

Insta-image-27
Insta-image-30
Insta-image-40
Insta-image-41
Insta-image-42
Insta-image-46
Insta-image-52
Insta-image-56
Insta-image-66
Insta-image-75

 

منبع عکس‌‌ها: mortezaniknahad صفحه‌‌ی اینستاگرام مرتضی نیک نهاد

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی